Menu

TCP/IP Referans Modeli

- Juniper Network

IP’dir. Bu modelin temelini ABD Savunma Bölümü tarafından desteklenerek geliştirilen ARPANET oluşturur. ARPANET’te amaç heterojen (telli, telsiz) altağların oluşturduğu bir ortamda kesintisiz bir bağlantı oluşturmaktı. Önem
verilen bir diğer nokta ise bazı hatların kopması ya da düğümlerin bozulması sonrasında Bile alternatif yolların bulunarak bağlantıların yaşatılmasını sağlamaktı.

TCP/IP Referans modeli

1-Uygulama (Application)  telnet,ftp,smtp,dns
2-Ulaşım – TCP/UDP (Transport)  tcp,udp
3-Internet   IP
4-Düğümden-Ağa (Host-to-Network) ARPANET,SATNET,PACKET RADİO LAN

 

 

TCP/IP referans modelindeki katmanların açıklaması aşağıdaki gibidir:

**TCP/IP protokolünde düğümden-ağa katmanı hakkında fazla birşey söylenmez. Bu katmanın amacı düğüm ile ağ arasında IP paketlerini gönderecek bir bağlantının kurulmasıdır.
**Internet katmanı bir paket yapısı ve IP (Internet Protocol) adı verilen protokol tanımlar.Paketlerin oluşturulması, yönlendirilmesi, ortamdaki tıkanıklıkların giderilmesi bu protokolün görevidir.

**Internet katmanının üzerinde ulaşım katmanı çalışır. Ulaşım katmanında kullanılmak
üzere iki uçtan-uca protokol tanımlanmıştır. Bu protokoller: TCP (Transmission Control Protokol) ve UDP’dir (User Datagram Protocol).

**TCP/IP referans modelinde de uygulama katmanı tanımlanmıştır. Bu katman OSI referans modelinde olduğu gibi, ağa erişmek için gerekli uygulama protokollerini içerir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *