Menu

Yeni Girişim Picktup: Gezdin.. Gördün.. Peki Bana Ne Getirdin?

- Others

Paylaşımlı ekonomi her geçen gün gelişmekte ve yeni girişim alanlarının çıkmasına olanak sağlamakta. Airbnb, Uber, Blablacar gibi başarılı örnekler hayatımızın bir parçası olmaya başladı. Yeni örnekleri de yavaş yavaş karşımıza çıkıyor.

İzmir’e gidiyorum gelirken ne getireyim? Londra’dan bir şey istiyor musun? İş için Bursa’ya gidiyorum var mı bir isteğin? Berlin’e akrabalarımı ziyarete gidiyorum, ne istersin? Gibi soruları hepimiz sormuşuzdur. Seyahat ettiğimizde, ister tatil ister iş için olsun, mutlaka yakınlarımıza, etrafımıza istediği bir şey olup olmadığını sorarız ve genelde istekler o kadar çok olur ki bavullara sığmaz insan kendini noel baba gibi hisseder. Bazen de istediğimiz bir şey olsa da sorulduğu anda aklımıza gelmez, neyse bir dahaki sefere biri gittiğinde isterim deriz. Bir dahaki sefer altı ay sonra da olabilir, bir yıl da.

Özellikle yurtdışında yaşayanlar iyi bilirler, gidilen her yerden aileye arkadaşlara mutlaka bir şeyler getirilir. Çok seyahat edenler de zaten bir şekilde çantalarında hep birilerine bir şeyler taşırlar. Ancak bunların hepsinde eksik olan şey, sürekliliğin olmamasıdır; tabii bir de tanıdığımız insanlara kendi çevremize bağlı kalırız. Bazen çok istediğimiz bir şey olsa da geçen sefer sormuştum şimdi ayıp olmasın der aynı kişiden bir şeyler istemeye çekiniriz.

Ama bu işler artık değişmiş çünkü Picktup diye bir site var! Picktup, çok seyahat eden, yurtdışında okuyan/yaşayan veya tatil yapan insanlarla; bir yerlerden bir şeyler getirtmek isteyen insanları birbirine bağlayan bir sistem. Bu platformawww.picktup.com adresinden ulaşılıyor.

Geçenlerde Paris’e gidiyordum kalacak yer uçak vs ayarlarken Picktup’ı keşfettim. İlgimi çekti neden olmasın dedim. Yurtdışında yaşayan bir insan olarak zaten epey alışkınımdır birilerine bir şeyler taşımaya. Baktım, gayet güzel işleyen bir ağ!

Birbirlerini tanımayan insanlar birbirleriyle yardımlaşıyor ne kadar güzel dedim ben de yapabilirim. Gördüm ki bundan ufak çaplı para kazanmak da mümkün, daha ne olsun! Hemen üye oldum ve Amsterdam-Paris seyahatimin bilgilerini girdim. Siteyi kullanmak gerçekten çok kolay, seyahat ederken para kazanmak istiyorsanız seyahatlerinizi, yurtdışından ürün istiyorsanız istediğiniz ürünü siteye ekleyebiliyorsunuz yada seyahat edenlere bakıp Meksika’dan gelen birini görüp, hep aklınızda olan ama bir türlü getirtemediğiniz ürünü de isteyebilirsiniz. Seyahat edenlere ve ürün isteyenlere bakarken sitede baya dolaşmışım.

Ertesi gün biri Picktup üzerinden benimle iletişime geçti, Amsterdam’da bir mağazadan bir ayakkabı getirmemi istedi. İsteği kabul ettim. İstediği ayakkabıları aldım ve Paris’e gidince ürünü isteyen kişiye teslim ettim. Beraber birer kahve içtik, yeni biri ile tanışmış oldum, az da olsa para kazandım. Üstelik Paris’li birinden şehirdeki güzel mekânlarla ilgili harika tüyolar aldım! Kesinlikle çok güzel bir deneyim oldu. Bence çok yaratıcı ve keyifli bir fikir!

Yani bu demek oluyor ki artık bir yerlerden bir şey getirtmek için akrabalarımızın arkadaşlarımızın bir yerlere gitmesini beklemek zorunda değiliz. Her an her yerde birileri nasılsa seyahat ediyor, neden onlardan istemeyelim?

Sizin de bavulunuzda Picktup için yer var mı?

www.picktup.com

www.facebook.com/picktupcom

www.twitter.com/picktup

www.instagram.com/picktup

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *