Menu

Sıkça Karşılaşılan Oracle Hataları ve Çözüm Yolları

- Oracle

Sıkça Karşılaşılan Oracle Hataları ve Çözüm Yolları

ORA-12154: TNS:could not resolve the connect identifier specified
Anlamı: TNS hizmeti bağlantı tanımlayıcısını çözümleyemiyor.
Çözüm: Yanlış TNS_ENTRY kullanımı olduğunu gösterir. NETCA aracını kullanarak tns kayıtlarını düzenleyin ya da tnsnames.ora dosyasındaki yanlış kaydı bulup düzeltin.

ORA-00600: internal error code, arguments: [%s], [%s],[%s], [%s], [%s]
Anlamı: Dahili hata kodu.
Çözüm: Bu hata oracle içerisinde yanlış giden bişeyler olduğunu gösterir ve trace dosyalarından takip edilmelidir. Bu hatayı aldığınızda gideceğiniz ilk adres alert.log dosyası olmalıdır. Alert log içinde detaylı bilgiyi alacağınız trace dosyasının yolu yazılıdır. Daha sonra bu trace dosyasında köşeli parantezler içerisindeki ilk argümanı alıp Metalink içerisinde aratmalısınız. Buradan da hatanın ne ile ilgili olduğunu tespit edebilirsiniz.

ORA-12560: TNS: protocol adapter error
Anlamı: Genel bir network protokol uyumluluk hatası.
Çözüm: Sunucuda Listener hizmetinin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Gerekirse NETCA aracını kullanarak listener ayarlarını yeniden yapılandırın ve listener hizmetini başlatın. Ayrıca şunları kontrol edin: SQL*Net client yazılımı için son güncellemeleri yüklemeyi deneyin. $ORACLE_HOME ve $PATH değişkenlerini kontrol edin. PC kullanıcısındaki dosya yetkilendirmelerini kontrol edin. TNS_ADMIN değişkeninin doğru olup olmadığını kontrol edin. Network Firewall izinlerini kontrol edin.

oracle error kodları

ORA-03113: end-of-file on communication channel
Anlamı: İletişim kanalı üzerinde dosya sonu
Çözüm: Bir sebepten dolayı kullanıcı bilgisayarı ile veritabanı sunucusu arasındaki iletişim kopmuş. Bunun bir çok sebebi olabilir. Veritabanı sunucusu arızalanmış olabilir. Birisi network kablonuzu çekmiş olabilir. İşletim Sistemi seviyesinde işleminiz kapanmış olabilir. Sunucu ya da bilgisayarınızdaki disk dolmuş olabilir. Genelde çözüm basit bir yerdedir. Nadiren de dahili bir oracle hatasına işaret eder.

ORA-01000: maximum open cursors exceeded

Anlamı: En fazla açılabilecek cursor sayısı geçildi.
Çözüm: Uygulamalar veritabanına bağlandıklarında her oturum için cursor açılır. Bu da oracle içinde OPEN_CURSORS başlangıç parametresi ile sınırlandırılır. Bu hatayı almanızın sebebi bu değerin sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyor olmasıdır. OPEN_CURSOR sınırınızı artırabilirsiniz. Fakat bu sayıyı çok artırmak da iyi olmayabilir. Sınırın aşılmasının en büyük sebeplerinden birisi de uygulamanızdaki bir açığa işaret eder. Yazılımcı uygulama içinde veritabanı sunucusuna açtığı session’ları kapatmadığı takdirde açık cursor sayısı giderek artacaktır. Uygualama içinde bunun araştırılması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *