MENU CLOSE

Hangisi daha iyi Tomcat vs Weblogic ?

Application Server bünyesinde bir EJB-Container(Bean Container) barindirir ve bu Container in icinde de EJB ler kontrol edilir. Bunun yaninda icinde bir de Web Container(Web Server da diyebiliriz) vardir, gelen Http-Requestlere cevap verir.

Web Server da ise bir EJB-Container bulunmaz.

Bir webserver statik (degismeyen icerik) html sayfalarini göstermek icin kullanilan sunucu türüdür. En iyi örnegi Apache Httpd sunucusudur. Bir webserver modüller eklenerek PHP, Perl, C (CGI) kodunu kosturup, dinamik icerik üretecek hale getirebilir. Ama bu özellik bir webserveri uygulama sunucusu yapmaz.

Uygulama sunuculari bünyelerinde uygulamanin kendisini barindirir, bu uygulamanin ihtiyac duydugu kaynaklari yönetir ve uygulamanin hizmetine sunarlar. Java dünyasinda JBoss, Glassfish, Websphere, Weblogic, Tomcat gibi uygulama sunuculari kullanilir. Uygulama sunuculari bünyesinde JSP, JSF, Spring MVC ya da EJB gibi teknolojilerle hazirlanmis uygulamalar kosturulur. Uygulama sunucusu bünyesindeki uygulamalara güvenlik (security) ve otomatik transaksiyon yönetimi (transaction management) gibi hizmetler saglar.

**Apache Tomcat : Jsp/Servlet bazlı bir uygulamanız varsa bu uygulamanızı performanslı bir şekilde çalıştırır. İşi özü Apache Tomcat; jsp / servlet belirtimlerine (Specification) göre işleyen bir üründür. Apache HTTP Sunucu ile ortak da çalışabilir – amaç performası daha da arttırmaktır. Örneğin statik içeriği ( html, resim dosyaları gibi…) Apache HTTP Sunucu sunarken, geriye kalan Jsp/ Servlet çalıştırma işlerini Tomcat yapabilir. Genelde Apache Tomcat tüm statik ve dinamik (Jsp/ Servlet leride kendi çalıştırır) içeriği sunar. **

———————

weblogic
Production Redeployment dediğimiz özellik, Weblogic Uygulama Sunucusunu diğer uygulama sunucularından ayıran en önemli özelliklerden biri. Bir uygulamanın birden fazla versiyonunun aynı container içerisinde bulunmasını sağlayan bu özellik sayesinde uygulamalarınızın versiyon geçişlerini daha kolay yapabilirsiniz. Uygulamanın eski sürümü hayatına devam ederken yeni versiyonu sunucunuza yükleyip belirli bir kullanıcı grubu tarafından test edilmesini ve istediğiniz bir zamanda aktif olmasını sağlayabilirsiniz. İsterseniz de eski uygulamadaki kullanıcıları oturumları bitene kadar yine eski uygulamada tutup, yeni gelen oturum isteklerinin uygulamanın yeni sürümünde aktif olmasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliği kullanmak için tek yapmanız gereken uygulamanızın manifesto dosyasına uygulama versiyonunu yazmak ve uygulamanın yeni sürümünü yüklemek için update seçeneğini kullanmak.

fakat veritabanı baglantısını ve thread kullanımını kendimiz yapıyorsak Side By Side deployment dogru bir çözüm değil

————————————

WebLogic
Server, WebLogic platformunun temelini oluşturan bir ürün olarak, platform
üzerindeki bütün ürünlerin sağlamlığını ve güvenilirliğini sağlamak için uzun süren
test süreçlerinden geçmiştir ve güvenilirliği ve sağlamlığı bu test süreçlerinde
onaylanmıştır.

Ayrıca uygulamanın
yeni versiyonu ile eski versiyonunun aynı anda server da bulunabilmesi de
uygulamanın yeni versiyonunun deploymentında kesinti yaşanmamasını sağlar. Bu
özellikleri ile WebLogic Server uygulamalarınızı sıfır kesinti ile çalıştırabileceğiniz
tek uygulama sunucusudur.

————————————–

Tomcat ücretsiz .servlet/jsp konteyner .bunun dısında EjB/JPA desteklemez .
Weblogic de EJB yüklü .Piyasadaki en iyi veritabanı baglantı havuzu özelliklerine sahip .ücretli

Share your thoughts